Az Avangarde azon kérdésére, hogy jó vagy rossz irányba tart-e az ország jelen helyzetben, a lakosság 73 százaléka azt válaszolta, hogy Románia bizony nem a helyes úton indult el, 15 százalék úgy véli, jó irányba haladunk, a megkérdezettek 12 százaléka pedig nem tudott vagy nem akart e kérdésre választ adni. A felmérés szerint a lakosság 48 százaléka aggódik a világjárvány miatt, 27 százaléka csak mérsékelten aggodalmaskodik emiatt, a megkérdezettek 11 százalékát azonban erőteljesen aggasztja a kérdés. Mindazok aránya pedig, akiket teljesen hidegen hagy a koronavírus-járvány, mindösszesen 13 százalék.
A felmérés arra is rávilágított, hogy a lakosság túlnyomó többsége egyáltalán nem ért egyet a kijárási tilalmakkal (79 százalék), s nagyon úgy tűnik, hogy az embereknek egyre inkább elege lesz, hiszen decemberhez képest ez az arány 9 százalékkal emelkedett. 17 százalék továbbra is egyetért a rendelkezéssel, a válaszolni nem tudók vagy nem akarók aránya pedig mindösszesen 4 százalék volt e kérdésben.
Az Avangarde a felmérés során természetesen feltette az egyik leginkább megosztó kérdést is, azaz hogy a válaszadó oltatna-e vagy sem a koronavírus ellen. A decemberi adatokhoz képest 5 százalékkal nőtt, s így 35 százalékra emelkedett azok aránya, akik egyértelműen beadatnák a vakcinát, és 5 százalékkal többen lettek azok is, akik még nem hoztak határozott döntést az ügyben (27 százalék). Az oltást kategorikusan elutasítók aránya 30 százalék, a megkérdezettek 8 százaléka azonban nem akart vagy nem tudott választ adni.
Hasonló séma rajzolódott akkor is, amikor az oltásokról való általános vélekedésre kérdeztek rá. A lakosság 37 százaléka oltáspárti, 24 százaléka oltásellenes, 27 százalék pedig azt nyilatkozta, hogy nincs határozott álláspontja e kérdésben. Érdekes módon most is voltak olyanok, akik nem akartak e kérdésre felelni, arányuk 12 százalék volt. Ebben a tekintetben a százalékos arányok nem változtak a decemberben mértekhez képest - jegyzi meg az Avangarde.
Ami a koronavírus elleni vakcinába vetett hitet illeti, a lakosságnak mindösszesen 37 százaléka bízik benne, 39 százalék úgy gondolja, hogy az oltás nem lesz hatékony fegyver a pandémia ellen. A fennmaradó 24 százalék elzárkózott e kérdés elől. Ennél jóval nagyobb azonban az egyetértés (71 százalék) abban a kérdésben, hogy jó, hogy a hadsereg is kivette a részét le az oltási folyamat lebonyolításából.
Azon kérdésre, hogy meg kell-e nyitni az iskolákat február 8-án, a megkérdezettek nem kevesebb mint 77 százaléka nyilatkozta azt, hogy igen, már időszerű volna, 16 százalék nemmel válaszolt, 7 százalék nem válaszolt a kérdésre.
Azon kérdésre, hogy az államnak privatizálnia kellene-e az olyan állami cégeket, melyek nyereségesek, 62 százalék helytelenítő választ adott, igennel mindösszesen 7 százalék szavazott, a válaszadók egy harmada pedig nem akart vagy nem tudott választ adni. A megkérdezettek 69 százaléka azt sem tartja jó ötletnek, hogy az egészségbiztosítási rendszer magánkézbe kerüljön, a felvetett kérdést mindösszesen csak a lakosság 12 százaléka tartotta helyesnek. Hasonlóképp elutasították a megkérdezettek a kórházak privatizációját is, a 74 százaléknyi „nem” mellé mindösszesen csak 10 százalék „igen” érkezett.
Az Avangarde a felmérés során arra is rákérdezett, hogy a válaszadók szerint jó volna-e, ha a kormány átszervezés révén csökkentené az állami szektorban dolgozó közalkalmazottak számát. A megkérdezettek 44 százaléka helyeselte a felvetést, 36 százaléka ellenezte, 20 százaléka pedig nem válaszolt.
A felmérés a január 15-17. közötti időszakban zajlott 710 fő telefonos megkérdezésével. A hibahatár +- 3,5 százalék.